Gå till innehåll

Verktygsfält

Summering av FrukostForum 11 september

Exempelbild för nyhet

Näringslivschef Jill Stor och konferencier Erik Torstensson guidade drygt 150 besökare genom en inspirerande morgon med nätverk, aktuella ämnen och spännande gäster!

Näringslivsprofilen Thore Johansson från Brålanda gick bort för en tid sedan. Vi ägnade en stund åt att med stor tacksamhet minnas Thore för hans fina gärningar och starka engagemang, inte minst för vårt lokalsamhälle. Våra tankar gick också till Thores anhöriga, han lämnar ett stort tomrum efter sig. Vila i frid Thore!

Det har varit en fantastisk evenemangssommar med Aqua Blå, Subkult, Diggiloo, Lilla Paris Open, Antikrundan och Fun Run med Scensommarfest! Enbart Antikrundan lockade nästan 1 300 besökare till centrala Vänersborg och inspelningen sänds efter årsskiftet, så håll utkik!

Sommaren 2025 har varit ”all time high” även för besöksnäringen i Vänersborg i sommar, vilket Bert Karlsson från Ursand Resort & Camping intygade. Barnen Johanna Karlsson och Joakim Karlsson har tagit över driften av Ursand och tillsammans gästade de höstens första FrukostForum.

Det har skett en otrolig förvandling under åren sedan Bert Karlsson tog över Ursand och idag sysselsätter de ungefär 35 personer under högsäsongen. Johanna har det administrativa ansvaret och rapporterade att det har varit en väldigt bra sommar, där Ursands Camping & Resort står för en stor del av Vänersborgs gästnätter.

De internationella gästerna har ökat med 10 % och det är främst norskar, tyskar och holländare. Ursand har 350 platser, varav 200 säsongsplatser för året runt-boende, ett 60-tal stugor och 60 st Rullebo för långtidsboende. Deras gäster uppskattar den omkringliggande naturen med vatten, skog och stigar, samt deras aktiviteter och att det är rent och fräscht i deras anläggningar.

Joakim ansvarar för det praktiska, som snickeri, vaktmästeri, nya platser och ombyggnationer. Han uppskattar samspelet och ser gärna ett projekt i taget i motsats till pappa Bert, medan Johanna kanske är den mest eftertänksamma av de tre.

Bert är en entreprenör med många idéer, något som har skapat en del rubriker genom åren, men han hävdade att all marknadsföring är bra marknadsföring. Det är en otrolig resa med massor av saker som de har gjort tillsammans som familj och många gånger har det varit nödvändigt att hela familjen har hjälpt till. Marianne, Nordens största grammofonföretag genom tiderna, är ett exempel på det och inte minst Skara Sommarland, där Johanna startade sin karriär med att sälja lakritsremmar. Nu har de ett bra samspel som utvecklar verksamheten och Bert är överlag väldigt nöjd med Vänersborgs kommun.

Det finns fortsatta möjligheter att utveckla Ursand, bland annat är utvecklingen av nya områden för att skapa ännu fler platser, högt på prioritetslistan. Stranden är också en viktig faktor för området, där samspelet mellan besökare till stranden och campingens gäster är något som man tillsammans med bl.a. kommunen arbetar med. Det finns alltid något att skruva på och de arbetar ständigt med att förlänga säsongen, skapa aktiviteter och evenemang utanför högsäsongen.

Jill påtalade att Ursand betyder jättemycket som besöksnod och sätter Vänersborg på kartan. Det påverkar allt från tillväxt inom restaurang och handel till samarbeten och återkommande gäster.

Programpunkten FrukostPulsen gör nedslag i olika verksamheter och lyfter aktuella händelser i vår kommun. Kommunstyrelsens ordförande Benny Augustsson kommenterade hur sommaren har varit och vad vi kan vänta oss av hösten. Det pågår ett intensivt arbete gentemot regionen, för att få med E45 i den nationella infrastrukturplanen. Det pratas mycket om civil beredskap och civilt försvar och hur Vänersborgs roll ser ut i detta. Benny är också ordförande i Näringslivsrådet, där de har många viktiga punkter på agendan. Dessutom pågår ett långsiktigt arbete med till exempel en åtgärdsplan för BRÅ (brottsförebyggande rådet) och en handlingsplan för barn och unga.

Nätverket för kvinnliga företagare har blivit en succé med ungefär 60 företagare vid senaste träffen. Nu startas det upp ett liknande nätverk för cirkulära affärsmodeller, där syftet är att stärka det cirkulära flödet - någons restprodukt kan bli någon annans råvara, och därmed ge ökade affärsmöjligheter. Välkommen till Cirkulär Frukost den 10 oktober under Hållbarhetsveckan för inspiration om hur du kan utveckla din affärsmodell. Läs mer: Inspirationsfrukost, den cirkulära staden | Vänersborgs kommun Länk till annan webbplats.

3–4 oktober är det dags för första upplagan av Dryck & Deli Nuntorp, en avknoppning av Forum Vänersborgs mycket välbesökta evenemang som har arrangerats två år i rad i Folkets Hus, Vänersborg. Här är det fokus på lokalproducerade matproducenter och hantverksöl. Kom och besök 29 utställare - det går bussar från både Trollhättan och Vänersborg.
Läs mer: Nuntorp Gård – Vänersborg Dryck & Deli Länk till annan webbplats.

Torsdag 23 oktober är det dags för Yrkesinspirations- och rekryteringsmässan igen – och vi vill att du och ditt företag är med! På förmiddagen möter ni 600 nyfikna niondeklassare som vill veta mer om hur olika yrken fungerar i verkligheten. Efter lunch öppnar vi dörrarna för allmänheten, arbetssökande, gymnasieelever och YH-elever. Kom och träffa unga vuxna, omställare och arbetssökande – kanske hittar du någon att anställa, erbjuda praktik eller bara inspirera vidare i karriären. Och som bonus: Thanos Fotas gästar lunchpausen med en föreläsning som både roar och väcker nya tankar! Det blir en dag full av energi, möten och möjligheter. Häng med!
Läs mer: Visa vad ditt yrke faktiskt betyder – Yrkesinspirations- och Rekryteringsmässan | Vänersborgs kommun Länk till annan webbplats.

Näringslivsrådet består av representanter från kommun, företag och organisationer och är ett rådgivande organ med syfte att engagera näringslivet i aktuella samhällsfrågor och skapa ömsesidiga kontaktvägar mellan näringsliv och kommun. Näringslivsrådet har också rätt att väcka frågor till Kommunstyrelsen. Företagsklimatet står alltid högt på agendan och den här morgonen fick vi besök av tre representanter i Näringslivsrådet.

Stefan Lind, representant för Företagarna i Vänersborg och driver till vardags Solskyddsprodukter i Vänersborg och är engagerad i olika föreningssammanhang. Stefan tycker att ett bra näringslivsklimat symboliseras av ett fint välkomnande och bemötande, att vilja varandra väl och handla lokalt. Näringslivsrådet handlar inte bara om tillstånd utan det är ett bra forum för kommunen att lyssna in - hur kan vi tillsammans göra vår kommun bättre

Elisabeth Eriksson från Swedbank, representerar Vänersborgsföretagen, en informell nätverksträff som består av tillverkande företag i Vänersborgs kommun. Det är oerhört viktiga företag för sysselsättningen, som trots att vi befinner oss i en ganska långdragen lågkonjunktur, rullar på då de inte levererar till slutkonsument. Diskussioner kring vad vi kan göra tillsammans och hur vi samverkar står högt upp på agendan. Det är viktigt för att skapa den goda Vänersborgskänslan - det är vårt gemensamma företagsklimat, och vi alla är ambassadörer för ett gott företagsklimat.

Alisia Johansson, Arbetsförmedlingen, arbetar med arbetssökande och utbildningar för hela Fyrbodal. Samverkan är jätteviktig, ungdomar har det svårt i hela Sverige och det behövs fler förebilder. Alisia uppmanade också till att våga anställa ungdomar tidigt!

Det fanns som vanligt möjlighet att diskutera näringslivsfrågor med våra kommunala representanter fanns på plats.

Boka redan nu in kommande datum under hösten i kalendern:

Sidinformation

Senast uppdaterad:
18 september 2025