Gå till innehåll

Verktygsfält

Lisa - den första fossilfria parkarbetaren i Vänersborg

Exempelbild för nyhet

Lisa Fock Nilsson fick i medarbetarsamtalet en utmaning i att arbeta helt fossilfritt under ett år, en utmaning som hon gick i mål med under 2024. Därmed är hon den första parkarbetaren i Vänersborg som arbetar helt fossilfritt.

Jag hade redan en elbil som arbetsfordon och då fick jag som mål för 2024 att bli den första parkarbetaren att arbeta helt fossilfritt. Ett mål som jag klarade utan större problem, säger Lisa Fock Nilsson, parkarbetare på Vänersborgs kommun.

Lisa Fock Nilsson har vackra Skräckleparken, eller Skräcklan som den kallas i folkmun, i Vänersborg som sin primära arbetsplats. Parken ligger utmed Vänerkusten och är en mycket omtyckt plats hos vänersborgare och besökare året om. Här finns vackra planteringar med rhododendron, sommarblommor, närmare tusen träd och en näckrosdamm med fontän, som Lisa och hennes kollegor sköter om. I arbetet hanteras många maskiner och allt fler drivs med el.

Det har inte varit svårt alls att arbeta fossilfritt. Vi har bra eldrivna redskap numera, som till exempel lövblåsar, trimrar, handgräsklippare och häcksaxar. Det enda jag inte har klarat av har varit när jag har behövt använda en större motorsåg. Då har jag tagit hjälp av en kollega och löst det på så sätt. Vi har en elmotorsåg, men den är inte tillräckligt stark för att fälla ett större träd, säger Lisa Fock Nilsson.

Vänersborgs kommun har som målbild för år 2030 att all energi ska komma från förnybara källor och det genomsyras i hela organisationen.

Att utöka andelen elmaskiner är ett av parkenhetens mål, så Lisas prestation ligger helt i linje med hur vi arbetar. Lisa var den enda parkarbetaren som då hade en elbil och vi ville prova om det gick att jobba helt fossilfritt. Det gick ju utmärkt! Vi ser fram emot att så småningom byta ut hela vår gräsklipparflotta till robotgräsklippare och eldrivna gräsklippare, men där är vi inte riktigt än, säger Håkan Ek, parkchef på Vänersborgs kommun.

Förutom miljöaspekten, är elverktygen bra både för arbetsmiljön och för trivseln i parken. Elmaskinerna är tysta och stör därför inte besökarna.

Det har hänt flera gånger att många kommer fram och kommenterar hur tysta maskinerna är och att de verkar bra att hantera. Jag tror nog att jag inspirerar många kommuninvånare att gå över till elverktyg hemma. Under 2025 är målet att fortsätta att vara helt fossilfri och det ska jag klara, avslutar Lisa Fock Nilsson.

En man och kvinna står utanför en bil och hänger på bildörren.

Håkan Ek och Lisa Fock Nilsson från parkenheten på Vänersborgs kommun

En kvinna i skyddskläder blåser löv i park
En man och kvinna i skyddskläder står utanför en vit bil och hänger på dörrarna.

Håkan Ek och Lisa Fock Nilsson från parkenheten.

Sidinformation

Senast uppdaterad:
7 mars 2025